تبلیغات
هیئت حضرت علی اصغر(ع)میاندوآب - فرهنگ سازی مهدویت در فرزندان...
 
نوشته شده توسط : خادم حضرت علی اصغر

پرسش:

چگونه انتظار فرج و عشق به امام زمان(عج) را به كودكان آموزش دهیم؟

 

پاسخ:

مقدمه:
آموزش مسائل مذهبی و ارزش ها و معرفی خدا و اولیاء الهی _ علیهم السلام _ به كودكان و به طور كلی آموزش مسائل فراحسی و مافوق مادی در سنین اولیة كودكی با استدلال عقلی ممكن نیست. چون آنها از لحاظ ساختار ذهنی به مرحله ای نرسیده اند كه بتوانند این ها را درك كنند، اما اكنون كه قوة استدلال قوی ندارد نباید دست از آموزش برداریم و كاری نكنیم. ما باید از راه دیگری غیر از استدلال عقلی خشك با آن ها كار كنیم. اكنون به مواردی در همین زمینه بپردازیم.

1. آموزش غیر مستقیم:یعنی از طریق غیر روش عادی موجود برای آموزش استفاده نماییم. نباید برای آن ها كلاس بگذاریم و آن ها را مجبور به نشستن و یادگیری كنیم كه در این صورت چیزی جز دلزدگی و نفرت و فرار به دنبال ندارد.

2. نقل داستان و قصه:از ویژگی های دوران كودكی داشتن تخیل و علاقمندی به شنیدن قصه ها و قهرمان پروری می باشد چرا كه او به دنبال الگویی می گردد كه خود را با آن مطابقت دهد و رشد و ترقی نماید.
مثلاً می توان با زبان خودِ كودك كه تا حدی مفهوم خوبی و بدی را می فهمد گفت آقایی هست كه می آید و كاری می كند كه همه كار خوب بكنند و كسی بدی انجام ندهد. همه هر چه می خواهند در دسترسشان می باشد، و از این قبیل موارد، با بیان این گونه امور كودك هر چه بزرگتر می شود و مفهوم و مصادیق خوبی و بدی را درك و مشاهده می كند و با توجه به آموخته های قبلی خود به این نتیجه می رسد كه قرار است آقایی مهربان بیاید و به همة مردم خوبی و صلح و آشتی هدیه بدهد.

3. توجه به زمان های خاص:در طول هفته و ایام سال، زمان هایی هست كه می گویند متعلّق به امام زمان _ علیه السلام _ می باشد مثلاً شب و روز جمعه، نیمه شعبان با متذكر شدن این ایام و نیز اذكار و ادعیه ای كه وارد شده، كم كم كودك با این مفاهیم و مصادیق آشنا می شود. مثل خواندن و شركت در مراسم دعای سمات و ندبه و آل یاسین.

4. توجه به مكان ها:متوجه كردن كودك به مكانی مثل مسجد مقدس جمكران و حضور در آن مسجد مقدس و توضیح در سطح فهم كودك نیز نقش مهمی در این امر دارد. و یا خریدن و كتاب های قصه و شعری كه آنجا را معرفی می كند و یا از او در مسجد جمكران عكس بگیرید و در منزل قاب بگیرید تا مقابل او باشد و پیوسته به شكل غیر مستقیم پیام پنهان علاقه به حضرت را دریافت كند.

5. آموزش شعر و دعاهای كوتاه امام زمان (عج):دعای كوتاهی مثل دعای سلامتی امام زمان (عج) به كودك و تكرار آن و جایزه دادن و انتقال احساس شادی و لذت از بیاد آن امام بودن هم تأثیرگذار است.

6. رفتار والدین:آن چه بیشتر مورد توجه كودكان قرار می گیرد رفتار مذهبی والدین است و بعد در پی تطبیق نظر و عمل آن ها می باشد. هر چه والدین به صورت های مختلف عشق و ارادت خود را به امام عصر _ علیه السلام _ نشان دهند كودك هم كم كم یاد می گیرد كه چه باید كرد! (بسیار مهم است).
- تذكر:
1. آن چه عشق آفرین است شناخت است هر چه كودك نسبت به آن امام بزرگوار شناخت (در حد خودش) پیدا كند و این كه چقدر آن امام سودمند می باشند محبت و عشق و علاقه اش به ایشان بیشتر می شود و رفتار والدین هم الگوی عملی برای یادگیری می شود.
2. همچنین امید دادن به آینده ای روشن و خوب، و از بین رفتن ظلم و بدی هم، درخت سبز انتظار را در وجود كودك می كارد و كودك هم منتظر می شود. منتظر كسی كه می آید و روزگار را از ظلم و ستم پاك و خالی می كند.
:: برچسب‌ها: فرهنگ مهدوی , تربیت فرزند ,
:: لینک های مرتبط: سایت جامع مهدویت ,
تاریخ انتشار : 3 تیر 91 | دل نوشته ها ()

 
   
امیدوارم از بازدید این وب سایت لذت برده باشید .التماس دعا
وبلاگ هیئت عاشقان علی اصغر(ع)را در گوگل محبوب کنید
ابزار و قالب وبلاگبیست تولز

گوگل پلاس